Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lielbritānijas uzņēmums izveidojis interneta rīkus, kas spēs atpazīt viltus ziņas

Cīņā ar viltus ziņām iesaistījusies arī britu neatkarīgā organizācija “Full Fact”!

Internets ir vieta, kur gandrīz ikviens var izveidot rakstu, kas spēs mainīt sabiedrības viedokli un noskaņot kaut kam par labu vai gluži pretēji. Lai ar to cīnītos, Lielbritānijas organizācija “Full Fact” izveidojusi dažādus interneta rīkus, lai palīdzētu cilvēkiem uzzināt patiesus, neitrāli pasniegtus faktus, tādējādi cīnoties ar tā sauktajām viltus ziņām un, lai uzlabotu medijos izplatīto ziņu kvalitāti.

Kā iedvesma šai idejai kalpojusi ASV prezidenta Donalda Trampa ieraksti medijos, kurus aktīvi kritizēja sabiedrība un tādā veidā arī sākās plašas diskusijas par viltus ziņu plašo pieejamību.

Cīņā par patiesību un taisnību tagad iesaistījusies arī Londonā bāzēta neatkarīgā organizācija “Full Fact”. Kompānijas mērķis ir sniegt žurnālistiem un citiem ziņu izplatītājiem rīkus ātrai un drošai faktu pārbaudei. Viens no tiem jau tiek izmēģināts un piedāvā iespēju sekot līdzi un pārbaudīt ietekmīgu politiķu runas.

Šie rīki ļauj sekot līdzi runai un stenografēt teikto, nefiksējot pašu runātāju.

“Ja informācija sakrīt ar informācijas datubāzi, tā sniedz papildu faktus. Kā redzams šeit – apgalvojums, ka radītas vietas desmit tūkstošu jaunu medmāsu apmācīšanai… Redzam, ka tā nav taisnība. Šis skaitlis patiesībā ir saistīs ar valdības mērķi radīt šīs apmācību vietas līdz 2020.gadam medmāsām, vecmātēm un vēl vairākām citām profesijām kopā. Tā kā ar šo rīku iespējams uzreiz pārbaudīt teikumos izmantotos faktus,” skaidro “Full Fact” projektu vadītāja Mevana Babakara.

Iespējams pret šī rīka izmantošanu sāksies plašas diskusijas politiķu vidū, jo tagad būs daudz vieglāk pieķert viņus melos un reaģēt uzreiz preses konferencēs pēc dažādām runām, lai nevajadzētu atgriezties darba vietā un faktus pārbaudīt tur, kas prasa laiku.

Organizācija “Full Facts” arī apkopo informāciju par nepatiesu faktu izplatību sociālajos tīklos un informē par to plašāku auditoriju. Tās vadītāji apgalvo, ka dara visu iespējamo, lai sniegtu faktus pēc iespējas neitrālākā gaismā, un organizācija tiek finansēta no ziedojumiem, kā arī apolitiskiem korporatīvajiem sponsoriem.