Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Lasītākie preses izdevumi 2016. gadā

74% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem pēdējā mēneša laikā ir lasījuši kādu Latvijā izdotu laikrakstu, bet 62% Latvijas iedzīvotāju kādu Latvijā izdotu žurnālu. Vidēji 89% Latvijas iedzīvotāju aptaujātajā vecumā grupā ir lasījuši vai caurskatījuši vismaz viena pētījumā iekļautā preses izdevuma kādu no pēdējiem sešiem numuriem, liecina Kantar TNS apkopotie Nacionālā preses auditorijas pētījuma rezultāti par 2016. gadu.

Analizējot drukātās preses patēriņu atbilstoši izdevumu iznākšanas regularitātei, redzams, ka Latvijas iedzīvotāji visvairāk patērē preses izdevumus, kuri iznāk reizi nedēļā. Vismaz vienu drukāto nedēļas preses izdevumu nedēļā ir lasījuši vai caurskatījuši vidēji 52% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem. Otrā vietā ierindojas mēneša izdevumi (45%), bet trešajā vietā ierindojas reģionālie preses izdevumi (33%). 2016. gadā salīdzinājumā ar 2015. gadu vislielākās izmaiņas ( +2 procentpunkti) ir vērojamas ceturkšņa žurnālu un dienas laikrakstu ( -2 procentpunkti) kategorijā. Ceturkšņa žurnālu kategorijā pieaugums skaidrojams ar izdevumu skaita pieaugumu šajā kategorijā. Atsevišķi mēneša žurnāli mainīja iznākšanas regularitāti, publicējot žurnālu 4 – 6 reizes gadā. Mediju pētījumu vecākā klientu vadītāja Elīna Krūze norāda, ka patēriņa samazinājums dienas laikrakstu kategorijā galvenokārt skaidrojams ar to, ka dienas laikrakstus iedzīvotāji patērē arvien neregulārāk, tai skaitā seniori. Dzīves temps kļūst straujāks, turklāt līdzīga satura bezmaksas ziņas pieejamas interneta vidē 24/7 režīmā, tai skaitā mobilajās viedierīcēs. Lai mazinātu auditorijas lejupslīdi, dienas laikrakstu izdevējiem būtu īpaši jāpiedomā pie tā, kā piesaistīt, ieinteresēt, atgādināt lasīt regulāri vai arī izdot laikrakstu retāk – katru otro darba dienu.

Preses izdevumu patēriņš pa grupām
(% Latvijas iedzīvotāju, kas lasījuši vai caurskatījuši vidēji vienu preses izdevumu – Cover)

2016. gadā 5 lasītāko žurnālu tops ir saglabājies tāds pats ceturto gadu pēc kārtas, kopš kā 2013. gadā. TOP 5 lasītākie žurnāli pēc viena numura vidējās auditorijas ir nedēļas žurnāli „Ieva”, „Privātā Dzīve” un „Kas Jauns”, divnedēļu žurnāls „Ievas Stāsti” un mēneša žurnāls „Ievas Virtuve”.

2016. gadā lasītāko laikrakstu TOP 5 pēc viena numura vidējās auditorijas ir vērojamas izmaiņas. Pirmās trīs vietas saglabāja iknedēļas laikraksts “MK Latvija (rus)”, un TV programmu avīzes “Televizor (rus) / MK Latvija (rus)” un “Latvijskaja TV-Programma (rus)”, izmaiņas ir ceturtajā vietā, kur ierindojas dienas laikraksts “Latvijas Avīze” un krievu valodā iznākošais nedēļas laikraksts ‘’Latvijskie Vesti’’ (rus).

 

2016. gada pētījuma datu analīze reģionu griezumā apliecina, ka 2016. gadā Rīgā un Latgalē lasītākais preses izdevums ir “MK Latvija (rus)”. Pierīgas, Vidzemes un Kurzemes reģionā lasītākais ir nedēļas žurnāls „Ieva”, Zemgalē – „Jelgavas Vēstnesis”.