Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Par 2017. gada vārdu kļuvis “straumēt/straumēšana”

Noslēgusies akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”!

Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau piecpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”.

Sabiedrības aptaujā apkopoti spilgtākie priekšlikumi 2017. gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena kategorijās.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja terminologs, literārais redaktors un tulkotājs Aldis Lauzis; valodniece sociolingviste, Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas (RLB LVAK) koordinatore, Dr. philol. Vineta Poriņa; literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība (LRS)); arch., sabiedriskā darbiniece Maija Sinka-Gobiņa (RLB LVAK), Iveta Grīnberga, Valodu skolas Tulkot.lv vadītāja; Guna Kalniņa, literārā redaktore (“Rīgas Laiks”) un lektore; žurnālists, dzejnieks un publicists Egīls Zirnis (LRS).

Spārnoto teicienu – tādu, kas aizgājis tautā, allaž drīzāk gribas iedvesmojošu, nevis tādu, kas spiež pie zemes. Šoreiz par tādu izraudzīts veselības ministres Andas Čakšas atzinums un mudinājums: “Vislabāk ir dzemdēt Latvijā!”

Gada nevārda kategorijā vienmēr atrodas vieta piktumam par to, kas nav šķitis lāgā gan dzīvē, gan valodā. Gadu gaitā dažs labs pretendents pieteikumos kļuvis par pastāvīgo iedzīvotāju, jo valoda tam, ko uzskatām par labojumiem, tik drīz un viegli neļaujas. Gada nevārds 2017 – “transporti”, viens no nevajadzīgi darinātiem daudzskaitliniekiem “satiksmes līdzekļu” vietā.

Gada vārds, lai gan šķiet jaunvārds, ir jau pieklājīgā vecumā, angļu streaming vietā ieviests vēl gadsimta sākumā, – “straumēšana/straumēt”, taču 2017. gadā līdz ar plašām tehnoloģiskām izmaiņām pasaules mūzikas industrijā kļuvis tiešām vajadzīgs un aktuāls.

Pēdējos gados akcija papildinājusies ar savārstījumu/samudžinājumu meklējumiem, un te favorītu izraugās Rīgas Latviešu biedrības valde. Šoreiz divi teicieni:

Arvien vairāk cilvēku spēcīgā vēja dēļ pārtraukta elektroapgāde,”

“Vidēji 1000 jaundzimušo katru gadu nereģistrē tēvu.”

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi [email protected] var iesūtīt visu gadu.

Foto: Pixabay