Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Baltijas žurnāliem uzbrūk ar dezinformācijas lādiņu

Ziņu portāli ir uzbrucējiem pievilcīgs mērķis!

Uz starptautisko auditoriju vērstais interneta žurnāls Baltic Course un ziņu portāls Baltic Times trešdien piedzīvojis hakeru uzbrukumu. Melu ziņu lādiņš bijis vērsts pret Lietuvā izvietoto sabiedroto spēku armijas kontingentu. Tie ir meli, ko ierastajā shēmā jau tālāk centušās pārpublicēt Krievijas troļļu fabrikas un to uzturētās dezinformācijas lapas, vēsta NRA.lv.

Līdzīgs uzbrukums piedzīvots jau pērn, kad Krievijas labā strādājoši manipulatori palaida pīli par amerikāņu kaujas mašīnas sabrauktu puisīti Lietuvā. Arī šajā reizē dezinformācijas mērķis ir Lietuvas kontingents. Melīgā ziņa, kas trešdien ievietota abos Baltijas ziņu portālos, vēsta, ka NATO mācību Dzelzs vilks laikā Kauņas iedzīvotāji piedzīvo akūtu dzeramā ūdens trūkumu. Piegādes pārrāvumu izraisījusi armija. Tie ir meli – nekāda pārrāvuma nav, un armija nav kaitējusi civilajai dzīvei. Taču ziņa, neraugoties uz savlaicīgo noliegumu, jau sākusi patstāvīgu dzīvi viltus ziņu vietnēs.

Portāla Baltic Course galvenā redaktore Olga Pavuka informē, ka uzbrukums portāliem noticis trešdien īsi pēc pieciem, kad darbinieki jau lēnām taisījušies māju virzienā. Viltus ziņa nesankcionēti ievietota portāla pirmajā lapā angļu versijai. IT nodaļas speciālisti nekavējoties sāka ielaušanās novēršanu. Tas nav bijis vienkārši, jo otrā tīmekļa pusē darbojies spēcīgs pretinieks. Par notikušo redakcija ziņojusi interneta tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas iestādei CERT, kā arī informējusi kolēģus citos medijos, tostarp Neatkarīgajā. O. Pavuka atgādina, ka arī pērn portālam uzbrukts un ar tā starpniecību izplatīti meli par situāciju Lietuvā: «Kāpēc mēs vēršamies pie jums? Abas viltus ziņas skar ne tikai mūsu vietnes drošību, bet arī nodara kaitējumu visa Baltijas reģiona drošībai.» Šis interneta žurnāls publicē analītiskus materiālus un tirgus apskatus par visām trim Baltijas valstīm. Ārzemēs tas kotējas kā uzticams avots, tāpēc jau atkārtots uzbrukums redakcijā tiek vērtēts kā hibrīdkara sastāvdaļa.

Visai nopietni pret notikušo attiecas arī CERT. Iestādes pārstāve Līga Besere atzīst, ka ziņu portāli ir uzbrucējiem pievilcīgs mērķis: «To rāda gan vairāki incidenti ar Eiropā strādājošām ziņu aģentūrām, gan Rietumos. Lietuvā uzbrukumos cietuši vairāki mediji, Latvijā pagājušā gada sākumā pārslodzes uzbrukums (DDoS) tika vērsts pret ziņu aģentūru LETA, bet rudenī, pirmsvēlēšanu periodā, nopietnu pārslodzes uzbrukumu premjera amata kandidātu debašu tiešraides laikā piedzīvoja portāls Delfi.»

Par nupat notikušo uzbrukumu abiem medijiem – Baltic Course un ziņu portālam Baltic Times – iestāde CERT ir sākusi izmeklēšanu. Primāri tiks noskaidroti incidenta tehniskie iemesli, ievainojamības. Kas ir uzbrukuma avots un kam šāda dezinformācija ir izdevīga – šie secinājumi vēl jāgaida.

Imants Vīksne