Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

LB otrdien apgrozībā laidīs porcelānam veltītu sudraba kolekcijas monētu šķīvja formā

Monēta ""Baltars". Porcelāns"

Latvijas Banka otrdien, 9.augustā, apgrozībā laidīs porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcai “Baltars” veltītu sudraba kolekcijas monētu “”Baltars”. Porcelāns”, kas veidota šķīvja formā, informē Latvijas Banka.

Monētas priekšpuses (aversa) centrā attēlota “Baltars” grafiskā zīme, bet monētas aizmugurē (reversā) ir Romāna Sutas šķīvja “Deja” (1927) reprodukcija. Monētas kalums veidots atbilstoši lēzena šķīvja formai.

Viena no Latvijas kultūras kanona krāšņākajām vērtībām mākslā ir porcelāna un fajansa trauku apgleznošanas darbnīcas “Baltars” vērienīgais sniegums 20.gadsimta 20.gados.

“Baltars” izveidi virzīja izcilā latviešu gleznotāja, grafiķa, kompozīcijas virtuoza Romāna Sutas (1896–1944) ideja radīt modernisma laikmetam un formu valodai atbilstošu nacionālu kultūrvidi. Iecere galvenokārt saistījās ar interjera dizainu un lietišķo mākslu, kur dekoratīvā keramika darbotos kā savdabīgs tolaik aktuālā funkcionālisma un konstruktīvisma estētikas un ideoloģijas akcents,” klāstīja Latvijas Bankā.

Porcelānam veltītās 5 eiro sudraba kolekcijas monētas tirāža ir līdz 5000 eksemplāru. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 53 eiro.

Monētu no pirmdienas plkst.11 būs iespējams arī rezervēt Latvijas Bankas jauno kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu rezervēšanas sistēmā, kas pieejama Latvijas Bankas interneta vietnes www.bank.lv Monētu sadaļā (adrese: https://rezervetmonetu.bank.lv).

Monēta “”Baltars”. Porcelāns” izgatavota Lietuvā – “Lietuvos monetų kalykla”.

Eiro kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības.

Foto: https://monetas.bank.lv/monetas/baltars-porcelans