Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Alberts Jodis: Vairums vēlētāju joprojām nav izlēmuši; sīvākā cīņa vēl priekšā

Lielākā vēlēšanu intriga vēl gaidāma

Liela daļa aptaujāto Latvijas ekonomiski aktīvo pilsoņu vēl nav izlēmuši, par kuru partiju balsos jau 3. jūnijā gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, liecina Sabiedriskās domas un tirgus izpētes centra (SDTIC) maija sākumā veiktā aptauja.

Līdzīgi kā iepriekš, arī maijā veiktās SDTIC aptaujas rezultāti tomēr atšķiras no līdz šim publiskajā telpā pieejamajiem partiju reitingu datiem, ko veikuši citi pētījumu centri. Neraugoties uz to, ka kopumā favorīti ir nemainīgi, pastāv dažas bažas par atsevišķu partiju spējām pārvarēt nepieciešamo 5% barjeru, lai iekļūtu Rīgas domē. Vēl satraucošāku situāciju padara fakts, ka joprojām ir milzīgs neizlēmušo iedzīvotāju skaits, kas nozīmē, ka cīņa nebūt nav vēl galā un pavisam iespējams priekšā mūs sagaida neparedzēti pārsteigumi.

Kā klāsta SDTIC vadītājs Alberts Jodis, iedzīvotāju atbalsts pašreizējām Rīgas domes veidojošajām partijām “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai”, salīdzinot ar citiem publiskajā telpā pieejamajiem rezultātiem, nav tik liels un dažādos auditorijas šķērsgriezumos atšķiras pat par 10 procentpunktiem. Viņš gan min, ka to, kuri rezultāti būs izrādījušies tuvāk patiesībai, rādīs vēlēšanu iznākums un pirms laika paredzēt notikumu gaitu šajā situācijā ir tikpat kā neiespējami.

Kā rāda rezultāti, “Zaļo un zemnieku savienība” (ZZS), raugoties visas Latvijas mērogā nezaudē savu popularitāti un demonstrē spēcīgu sniegumu. Iespējams par labu nospēlējis fakts, ka ziemā uzbangojušās peripetijas norimušas un ZZS Rīgas domes vēlēšanās pēc mēra amata kandidāta Armanda Krauzes otro numuru sarakstā atvēlējusi bijušajam Valsts prezidentam Andrim Bērziņam. Kā uzsver Jodis, Bērziņa piesaistīšana bijis partijai tik ļoti nepieciešamais grūdiens, tomēr tā savu darbu nebūt nevar uzskatīt, ka ir padarījusi. Vienlaikus vēlētāji gaida no partijas arī kādu rīcību, nevis tikai paziņojumus.

Patlaban drošas izredzes ir arī Reģionu apvienībai, kura Rīgas pašvaldības vēlēšanās startē kopā ar partiju “Latvijas Attīstībai”. Kā norāda A. Jodis, partijai ir stabils atbalsts gan Latvijā, gan Rīgā. Arī tās līdera Mārtiņa Bondara popularitāte nemazinās un tieši viņam, pēc lielas daļas iedzīvotāju domām, kā nākamajam vajadzētu ieņemt Rīgas mēra amata krēslu.

Tāpat nosacīti stabilu sniegumu demonstrē Jāņa Bordāna Jaunā konservatīvā partija, kurai ir visas izredzes pārsniegt 5% barjeru. Mazāk veiksmīgā situācijā nonākusi valdības koalīcijas partija “Vienotība”, kura riskē nepārvarēt nepieciešamo procentu slieksni, arī atbalsts Nacionālajai apvienībai Latvijas līmenī krītas. Pavisam bēdīga aina paveras uz Artusa Kaimiņa partiju. Kā uzsver SDITC vadītājs, tā vien izskatās, ka partija savu dziesmu būs nodziedājusi, bet pašam Kaimiņam kā patstāvīgam politiskam spēlētājam, visticamāk, drīz vieta Saeimā vairs neatradīsies.

Līdz pašvaldību vēlēšanām atlicis mēnesis, taču steigties priekšā notikumiem gan neesot vēlams, jo liels skaits vēlētāju joprojām nav izlēmuši, kam par labu atdot savu balsi. Kas nozīmē, ka cīņa kļūst arvien sīvāka un lielākā vēlēšanu intriga ir vēl priekšā.

Foto: Saeimas kanceleja